Była to bardzo udana kolejna impreza artystyczno-literacka w spółdzielczym ODK KARTON RSM. Tym razem z wierszami, rzeźbiarstwem i filmem. 19 maja br. spotkanie zaszczyciła swoją obecnością Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart. Bohaterami byli – Maria Rudnicka (wiersze, wokal, haft artystyczny), Józef Pałac (rzeźbiarz) oraz Wiesław Cupryś, który przedstawił krótki film o M. Rudnickiej – autorce tomiku wierszy „Odkrywaj piękno dziewiczej przyrody”, stanowiącego główny motyw wieczoru. Film zrealizowany w sposób elegancki, pomysłowy i z artystycznym smakiem został nagrodzony gromkimi brawami. Kierownik ODK KARTON RSM Józef Tadla powitał przybyłych gości, scharakteryzował pokrótce sylwetki twórców, by po chwili o prowadzenie dalszej części spotkania poprosić tak znaną w środowisku literackim postać, jaką jest mistrz Teatru Słowa Stach Ożóg – wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego, laureat wielu cennych nagród w ogólnopolskich konkursach recytatorskich. Wraz z autorką Marią Rudnicką po mistrzowsku zaprezentował jej wiersze. Był to czwarty wymiar twórczości artystycznej, zaprezentowany tego dnia w KARTONIE. Piątym okazało się wnętrze sali. Przybyłym towarzyszyła bowiem wystawa obrazów olejnych Doroty Kwoki, członkini kieleckiego oddziału ZLP.

KARTON – dom kultury działający w spółdzielczych strukturach Administracji Osiedla RSM „Baranówka”, kierowanej przez Pełnomocnika Zarządu RSM kier. Marię Kuźniar, jest zasłużony w promowaniu różnych dziedzin sztuki. Był organizatorem m. in. około 150 spotkań z twórcami słowa ze Związku Literatów Polskich. Tylu bowiem literatów udało się zaprezentować w ciągu ostatnich kilkunastu lat działania obecnego kierownictwa ODK KARTON, placówki znanej w woj. podkarpackim i cieszącej się ogromnym prestiżem wśród władz oraz mieszkańców rejonu. Dlatego też 19 maja br. na wielotwórczej promocji nie zabrakło tak znamienitych gości, jak: wspomniana wyżej Pani Wojewoda Ewa Leniart, były prezydent Rzeszowa i były europoseł dr Mieczysław Janowski, członek Rady Nadzorczej wielodziesięciotysięcznej Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Józef Śnieżek, przewodniczący Komisji Kultury tejże Spółdzielni Józef Uryniak, vice prezes Mieleckiego Towarzystwa Kulturalnego Stefan Żarów, vice prezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury Stanisława Bylica i jego były prezes Józef Kawałek, a salę widowiskową „Kartonu” wypełniło wiele osób. Bogaty program wieczoru muzycznie ubogaciła Grupa Wokalna RSTK, prowadzona przez Zygmunta Kiełbowicza.
Parę słów o meritum spotkania. Ostatni zbiór wierszy Marii Rudnickiej „Odkrywaj piękno...” jest trzyczęściowy. W pierwszej autorka opiewa piękno i uroki Bieszczad, wciąż wartych poznawania. W drugiej zachwyca się malowniczością nieokiełznanej afrykańskiej natury, przywołując równocześnie z zapomnienia miejsca, dzieje i odkrywców tego egzotycznego kontynentu. W całości stanowi chyba pierwszy w naszych czasach rymowany mikro-bedeker dwu, całkowicie różniących się od siebie krain. Część ostatnia – fraszki – jeżeli wskażemy na fakt, że człowiek jest jednym z gatunków na Ziemi wartym specyficznych omówień, wydaje się równie zasadna jak w tomiku M. Rudnickiej obecność lwów i innych zwierząt.
Rzeźby Józefa Pałaca to bardzo ciekawy zbiór. Od zamyślonych świątków dominujących nad widzem, po sacrum, kompozycje i portrety zasłużonych dla Polski i Podkarpacia ludzi. Twórczy talent charakteryzuje często wyłamywanie się z tzw. kanonu. Sygnalizuje go choćby płaskorzeźba Matki Boskiej jako zwykłej kobiety, zauroczonej i pełnej miłości oraz zachwytu dla urodzonego właśnie syna, a także wpisana w krzyż, pięknie wypracowana, głowa Chrystusa – niczym siedlisko myśli i Ducha, gdy po cielesnej szacie zostało już tylko wgłębienie.
Słowa Pani Wojewody podsumowujące ten wielotwórczy show, w którym cechy twórców omawiał Stach Ożóg pospołu z niżej podpisanym pozwalają postawić tezę, że zapadł on mocno nie tylko w jej pamięć. To dowodzi, że owoc współdziałania KARTONU z innymi organizacjami i placówkami kulturalnymi, w tym przypadku z twórcami z Klubu Kultury XXI Brygady Strzelców Podhalańskich (Ożóg i M. Rudnicka), z RTSK i z członkami Uniwersytetu III Wieku (J. Pałac), przynosi wymierne efekty, oddziałuje na wrażliwość i wyobraźnię uczestników artystyczno-literackich spotkań.
Jerzy Stefan Nawrocki